Kina i kthehet zakonit të vjetër: Hap tregjet ku filloi koronavirusi, nis shitjen e therrjen e kafshëve të egra

Kina i kthehet zakonit të vjetër: Hap tregjet ku filloi koronavirusi, nis shitjen e therrjen e kafshëve të egra

0Shares
Kina i kthehet zakonit të vjetër: Hap tregjet ku filloi koronavirusi, nis shitjen e therrjen e kafshëve të egra


Ndërsa rastet e reja të koronavirusit vazhdojnë të bien në Kinë, mijëra njerëz kanë filluar të vizitojnë tregjet në të gjithë vendin, derisa thuhet se koronavirusi kishte prejardhje nga një treg kafshësh pikërisht në Wuhan, aty edhe ku nisi shpërthimi.

Qyteti i Wuhan, ka filluar të rihapet pasi u vendos në një bllokim të rreptë dy-mujor.

Virusi u zbulua në dhjetor dhe mendohet se ka origjinën në një treg në qytet që shiste kafshë të egra për konsum njerëzor.


Një numër i kafshëve, përfshirë lakuriqët dhe pangolinët humë të rrezikuar, janë identifikuar si fajtorë të mundshëm për virusin.

Tregu me shumicë në  Wuhan u mbyll në janar dhe në shkurt Kina shpalli një ndalim të menjëhershëm dhe “gjithëpërfshirës” të tregtisë dhe konsumit të kafshëve të egra.

Por duket se shpërthimi i kohëve të fundit COVID-19 ka bërë shumë pak të pengojë tregjet e tjera të kafshëve në të gjithë vendin të vazhdojnë tregtinë.


“Tregjet janë rikthyer për të operuar saktësisht në të njëjtën mënyrë si ato përpara koronavirusit,” i tha një korrespodent për të vizituar tregun për publikimin.

“Dallimi i vetëm është se rojet e sigurisë përpiqen të ndalojnë këdo që të fotografojë, gjë që nuk do të kishte ndodhur kurrë më parë.”

Një treg tjetër në Guilin, në jugperëndim të Kinës, ishte përplot mace dhe qen, të mbushur me kafaze në kushte të ndyra dhe të disponueshme për therje.

Tregje të ngjashme shihen në vende të ndryshme në të gjithë Azinë dhe janë dënuar prej kohësh, jo vetëm për trajtimin e tyre mizor të kafshëve, por për kushtet e tyre joigjenike.


Ky nuk është virusi i parë që ka qenë i lidhur me tregjet, pasi edhe SARS në 2003 gjithashtu mendohet të ketë origjinën atje.

Një studim i botuar në vitin 2007 nga studiuesit në Universitetin e Hong Kong-ut përshkroi kulturën e ngrënies në këto tregje si një “bombë kohe” për një virus të ri.

Koronaviruset janë të njohura që i nënshtrohen rekombinimit gjenetik, i cili mund të çojë në gjenotipe dhe shpërthime të reja,” thuhet në studim.

Kina tani ka pohuar se ka qenë e suksesshme në shtypjen e virusit, me SHBA dhe Itali që morën përsipër si vendet me rastet më të konfirmuara.Sponsorizuar
2020 . All rights reserved.